ZAK logo

Naše práce

První Stezka korunami stromů, Národní park Bavorský les

První a svého času i nejdelší Stezka korunami stromů na světě byla otevřena v Národním parku Bavorský les v září 2009. Stezka o celkové délce 1 300 m je zakončena 44 m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny a druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa s Alpami na obzoru.

Přístupová cesta k největšímu parku tohoto druhu na světě se nachází u parkoviště hned vedle výběhů pro zvěř. Nástupní věž je vybavena výtahem, který umožňuje pohodlný a volný přístup na Stezku seniorům, vozíčkářům i rodičům s kočárkem. Stezka samotná je pak stejně jako všechny ostatní Stezky korunami stromů bezbariérová.

Po lávce převážně z dřevěné konstrukce, která je citlivě zasazena do smíšeného lesa, je každý návštěvník obohacený o nefalšovaný přírodní zážitek. Ten je umocněný naučnými zastávkami, kde se návštěvníci dozvědí zajímavosti o fauně a flóře lesa, který je obklopuje. Zábavu na Stezce obstarají zážitková zákoutí s disciplínami, jako je chůze po laně nad volnou výškou. Všechna zákoutí jsou samozřejmě zcela bezpečná a pobaví děti i dospělé.

Poté, co návštěvníci sestoupí z vyhlídkové věže, ocitnou se u domu Hanse Eisenmanna, kde se nachází informační centrum. V bezprostřední blízkosti „Stezky korunami stromů“ se také nachází areál zvířecích výběhů. V rozmanité lesní krajině na okraji národního parku bylo zřízeno 16 velkých obor a voliér, které byly spojené do areálu zvířecích výběhů v centru Národního parku Luzný. Aktuálně zde žije 36 různých domácích druhů ptáků a savců.

Stezka korunami stromů na ostrově Rujána v Baltském moři

Od roku 2013 je pro návštěvníky otevřeno nové přírodní zážitkové centrum na ostrově Rujána. V pořadí třetí otevřená Stezka v korunách stromů s interaktivní výstavou a gastronomií se na ostrově Rujána v Baltském moři velmi rychle stala vyhledávanou turistickou atrakcí.

Malí i velcí návštěvníci mohou na Stezce získat zcela nové, neobvyklé vjemy a zážitky: vystoupat k vrcholkům letitých buků po bezbariérové stezce korunami stromů, projít s průvodcem nejznámější pazourková pole nebo navštívit dvě velice zajímavé výstavy.

Celková délka Stezky je 1 250 m a jejím vrcholem je 40 m vysoká věž vystavěná do tvaru orlího hnízda. Z výšky 82 metrů nad mořem se pak nabízí nádherný pohled na jedinečnou krajinu ostrova Rujána v Baltském moři. Se špetkou štěstí mohou návštěvníci ze Stezky uvidět orla mořského, jak v této lokalitě buduje svá hnízda.

Po celé délce Stezky jsou v pravidelných odstupech umístěné naučné zastávky, které návštěvníky informují o místní přírodě a životě zvířat, a tak nenásilně, ba naopak zábavnou formou, zprostředkovávají vědecké poznatky o fauně a flóře ostrova Rujána. O to, aby nepřišla zkrátka ani zábava, se na Stezce starají zážitková zákoutí, na kterých je možné si pro změnu naprosto bezpečným způsobem vyzkoušet udržení rovnováhy nebo šplhání ve výškách. Celá Stezka je také bezbariérová, a tedy vhodná pro všechny věkové skupiny, vozíčkáře i rodiny s dětskými kočárky.

Po vzrušujícím výletu jsou návštěvníci zváni k příjemnému posezení restaurace „Boomhus“ u pokrmů regionální a ze sezónnosti vycházející kuchyně.

Stezka v pohoří Černý les (Schwarzwald)

Stezka v korunách stromů Černý les (Schwarzwald) umožňuje od září roku 2014 svým návštěvníkům poznat přírodu z úplně nové perspektivy. Mezi buky, jedlemi a smrky impozantního horského smíšeného lesa se na horu Sommerberg v Bad Wilbachu vine celkem 1 250 metrů dlouhá Stezka. Ta začíná 603 m dlouhým visutým chodníkem, který je v některých místech ve výšce až 20 m nad zemí. Na jeho konci se pak tyčí 40 metrů vysoká věž s vyhlídkovou plošinou, z níž je možné si vychutnat jedinečný výhled na celé pohoří Černý les (Schwarzwald). Díky své bezbariérové konstrukci je Stezka vhodná pro všechny věkové skupiny, stejně jako pro vozíčkáře nebo rodiny s dětskými kočárky.

Po celé délce Stezky jsou v pravidelných odstupech umístěné naučné zastávky, které návštěvníky informují o místní přírodě a životě zvířat, a tak nenásilně zprostředkovávají vědecké poznatky o pohoří Černý les. O to, aby nepřišla zkrátka ani zábava, se na Stezce starají zážitková zákoutí, na nichž je možné si pro změnu naprosto bezpečným způsobem vyzkoušet udržení rovnováhy nebo šplhání ve výškách.

Od dubna roku 2015 je na Stezce navíc další atrakce: 55 metrů dlouhý tunelový tobogán vedoucí vnitřní částí vyhlídkové věže, díky kterému mohou návštěvníci překonat výšku věže zpět na zem doslova v několika málo vteřinách.

Ke Stezce v korunách stromů v Černém lese se pohodlně dostanete lanovkou z údolního městečka Bad Wildbad. Je zde k dispozici výhodná kombinovaná vstupenka, která zahrnuje zpáteční jízdenku nahoru a zpět do údolí a vstupenku na Stezku korunami stromů.

První česká Stezka korunami stromů – Lipno

Stezka korunami stromů Lipno, první stezka svého druhu v České republice, je svým návštěvníkům otevřena od července roku 2012. Stezka je citlivě začleněna do krajiny a tyčí se nad lipenskou přehradou na vrchu Kramolín. Doplňuje tak pestrou nabídku sportovních, výchovných a zábavných aktivit v této lokalitě.

Součástí Stezky jsou naučné zastávky, které návštěvníky nenásilně informují o zajímavých faktech týkajících se okolní přírody a života zvířat. Děti i dospělé zastávky obohatí a rozšíří jejich znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa.

Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou na Stezce rozmístěna zážitková zákoutí s lanovými prvky. Při procházce po lanech si návštěvníci za zcela bezpečných podmínek prověří ve výšce až 24 metrů nad zemí svou odvahu i balanc.

Stezka je zakončena devítihrannou vyhlídkovou věží o výšce 40 m. Návštěvníci se k ní mohou dopravit lanovkou, Stezkabusem z Lipna nad Vltavou, po turistické trase či cyklotrase. Cestu dolů si navíc lze zpestřit jízdou na terénní koloběžce, kterou je možné si vypůjčit u Stezky a po sjezdu z Kramolína ji v Lipně vrátit.

Jen pár kroků od Stezky se také nachází unikátní lesní hřiště Království lesa, kde na děti čeká několik desítek atrakcí, lesní zoo, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Těšit se mohou například na setkání s veverkami, puštíky či kočkou divokou. Oblíbené je mezi dětmi také stádo koziček, v jehož čele stojí kozlík Kája. Akčnější děti mohou využít obří lesní trampolínu a vyskočit až k větvoví vzrostlých stromů, ty zvídavější se pak mohou zabavit hledáním cesty z bludiště loupežníka Godoše. Království lesa ale není jen o zábavě. I zde se děti naučí rozeznávat stromy, zjistí, jaké vlastnosti má dřevo a jaké jsou možnosti jeho využití.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše s jedinečnou podzemní jeskyní nabídne svým návštěvníkům nejen příjemnou procházku, spoustu zajímavých informací, ale i dechberoucí výhled do nádherné krajiny Krkonošského národního parku.

Více než kilometr a půl dlouhá trasa krkonošské Stezky je zakončena vyhlídkovou věží o výšce 45 metrů. Po celé délce Stezky je na zábradlí rozmístěno 40 skleněných kukátkových cedulek, které sdělují zajímavosti o okolním lese. Při výstupu na věž se návštěvníci vydají doslova od kořenů až ke korunám stromů. Díky unikátní podzemní expozici si mohou prostudovat mikrosvět půdy a postupným stoupáním obohaceným o drobné informační zastávky se dostanou až na vrchol vyhlídkové věže. Cestu dolů je možné zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Jízda v něm však trvá pouhých několik vteřin.

Výlet na Stezku lze uzavřít na jejím konci v přilehlé restauraci nebo ve venkovním Lestánku. Další možnou formou zážitku jsou pro návštěvníky speciálně pořádané akce, při kterých mohou navštívit Stezku mimo běžnou otevírací dobu a vychutnat si třeba romantickou procházku nad korunami stromů během západu slunce.

Stezka korunami stromů Saarschleife

Od června roku 2016 otevírá Stezka korunami stromů nové perspektivy také na jednom z nejznámějších výletních cílů Sárska, v Saarschleife. Nad vyhlídkovým místem zvaným Cloef vede mezi buky, duby a douglaskami místního smíšeného lesa 1 250 metrů dlouhá Stezka z přírodního douglaskového a modřínového dřeva. Ve výšce až 23 metrů mají návštěvníci možnost se přiblížit životu v lese dosud nepoznaným způsobem.

Na Stezce se nacházejí didaktické zastávky, kde se mohou dozvědět zajímavé informace o lese a jeho obyvatelích nejen děti, ale i dospělí. O zábavu se při procházce po Stezce postarají také skluzavka a zážitková zákoutí s různými balančními prvky. Při procházce si tak návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svou odvahu i balanc.

Vrcholem návštěvy na Stezce korunami stromů Saarschleife je 42 metrů vysoká vyhlídková věž s půlkruhovým půdorysem. Poté, co návštěvníci po půlkruhových rampách vystoupají až k vyhlídkové plošině, otevře se jim jedinečný panoramatický výhled na oblast Saarschleife a okolní krajinu přírodního parku Saar-Hunsrück.

Výhodou sofistikovaně vybudované stavby je, že celá Stezka včetně vyhlídkové věže se obešla zcela bez schodů, a díky své bezbariérové konstrukci je tak celá procházka po ní vhodná pro všechny věkové skupiny, pro vozíčkáře i rodiny s dětskými kočárky.

Vrcholným zážitkem jsou pro návštěvníky speciálně pořádané akce, při kterých mohou navštívit Stezku mimo běžnou otevírací dobu a na vlastní oči vidět, jak nad oblastí Saarschleife vychází slunce.

První Stezka korunami stromů na Slovensku – Bachledka

O nádherách slovenské přírody se není třeba rozepisovat. Společně s místními partnery se podařilo pro Stezku najít fantastické umístění uprostřed Pieninského národního parku. Délka tatranské Stezky celkově přesahuje 1 200 metrů. Na prvních 603 metrech Stezky se návštěvníci při své procházce ocitnou ve výšce až 24 m nad zemí. Na jejím konci pak na ně čeká 32 m vysoká vyhlídková věž. Kromě úžasné přírody Pienin se výletníkům odhalí i panorama štítů Belianských Tater nebo malebného Zamaguří.

Krátce po otevření v září roku 2017 se Stezka stala turistickým hitem a láká početné skupiny návštěvníků i z Vysokých Tater. Výhodou je skvělé zázemí střediska Bachledka, které nabízí bezpočet sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie. Další možností zajímavého návazného programu je návštěva panoramatické restaurace Panorama Bachledka, která nabízí nejen gastronomický zážitek, ale i mnoho kvalitních regionálních produktů ke koupi.

Na Stezce se nacházejí didaktické zastávky, kde se mohou dozvědět zajímavé informace o lese a jeho obyvatelích nejen děti, ale i dospělí. O zábavu se při procházce po Stezce postarají zážitková zákoutí s různými balančními prvky. Při procházce po nich si návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svůj balanc ale i odvahu. Mohou se totiž vydat na speciální zavěšenou síť o rozloze 75m² uprostřed věže, která slibuje nejen hluboký zážitek pohybu nad volným prostorem, ale i ještě hlubší vhled do nitra Stezky.

Pro větší skupiny se nabízí i možnost absolvovat procházku po Stezce s profesionálním průvodcem Pieninského národního parku.

První rakouská Stezka Salzkammergut

V srpnu roku 2018 otevřela své brány první Stezka v Rakousku. Vyhlídková věž Stezky korunami stromů Salzkammergut (Solná komora) je dobře vidět již z dálky, po cestě do hornorakouského města Gmunden. Lanovka Grünberg poskytuje snadný přístup k 1 400 metrů dlouhé bezbariérové Stezce a nabízí jedinečný výhled na celý Gmunden. Díky řadě fantastických výhledů na okolní horskou krajinu a na Traunsee se stává procházka po vrcholcích stromů zvláštním zážitkem.

Pro srdce malých i velkých průzkumníků jsou určeny po celé délce Stezky naučné zastávky, které návštěvníkům sdělují vzrušující a zajímavá fakta o přírodě a životním prostředí, jež je obklopuje. Na adrenalinových stanicích je nutné překonat různé překážky a kolísavé prvky – a to vše v dechberoucích výškách. Vrcholem Stezky je 39 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které je nádherný 360° panoramatický výhled na celé alpské podhůří a na Solnou komoru.
75 metrů dlouhý tobogán uvnitř rozhledny slibuje výjimečný zážitek pro mladé i starší.

Stezka korunami stromů Salzkammergut je kompletně bezbariérová, a zve tak ke své návštěvě všechny od rodin s batolaty a kočárky až po skupiny seniorů. Stezku mohou snadno absolvovat i lidé na invalidním vozíku nebo obtížně chodící.

Turistická oblast Traunsee v srdci území známého pod označením Solná komora přitahuje návštěvníky nesčetnými volnočasovými aktivitami a turistickými stezkami. Turisté zde mohou objevovat místa a zátoky na výletě lodí po jezeru Traunsee nebo krásné staré město Gmunden. Pro pestrý a individuální výletní program je v nabídce mnoho dalších atraktivních míst, jako jsou zámek Orth nebo místní keramická manufaktura.

V bezprostřední blízkosti Stezky korunami stromů je restaurace Grünbergalm, kde si mohou návštěvníci po krásné vycházce vychutnat gastronomické poklady místní kuchyně.

Stezka korunami stromů Pohorje

V září roku 2019 byla slavnostně otevřena první slovinská Stezka korunami stromů, která se nachází v srdci majestátních lesů pohoří Pohorje na vrcholu hory Rogla. Stezka dlouhá 1 043 metrů své návštěvníky provede rozmanitým lesem a ukáže jim ve výšce až 24 metrů nad zemí, v čem spočívá jedinečnost místní přírody.

Na Stezce jsou rozmístěné didaktické a vzdělávací tabule, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Pro zábavu je pak nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali mladí a neztratili dobrodružného ducha, na Stezce umístěno několik zážitkových zákoutí. Při procházce si tak návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svou odvahu i balanc.

Vrcholem celé stavby je 37 metrů vysoká vyhlídková věž, která díky své jedinečné poloze v nadmořské výšce více než 1 500 metrů otevře dechberoucí výhledy doslova z ptačí perspektivy.

Od června 2020 je na Stezce navíc další atrakce: více než 60 metrů tunelový tobogán vedoucí vnitřní částí vyhlídkové věže, díky kterému mohou návštěvníci překonat výšku věže zpět na zem doslova v několika málo vteřinách.