ZAK logo

Naše práce

První Stezka korunami stromů, Národní park Bavorský les

První a svého času i nejdelší stezka korunami stromů na světě byla otevřena v září roku 2009, její délka je 1300 m. Přístupová cesta k největšímu parku tohoto druhu na světě se nachází u parkoviště vedle výběhů pro zvěř. Nástupní věž je vybavena výtahem, který umožňuje pohodlný a volný přístup důchodcům, vozíčkářům i rodičům s kočárkem.

Po lávce převážně z dřevěné konstrukce, která je opatrně zasazena do smíšeného lesa, je každý návštěvník obohacen o nefalšovaný přírodní zážitek. Tento neskutečný zážitek je umocněn didaktickými a orientačně smyslovými elementy, které se nacházejí podél celé stezky. Zde poznáte nezapomenutelnou zdejší krajinu a její různé životní formy v nové dimenzi.

Lávka dlouhá 1300m je zakončena 44m vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled: směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny, druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa, s Alpami na obzoru.

Stezka korunami stromů na ostrově Rujána v Baltském moři

Od roku 2013 je pro návštěvníky otevřeno nové přírodní zážitkové centrum na ostrově Rujána. V pořadí třetí otevřená Stezka v korunách stromů s interaktivní výstavou a gastronomií se na ostrově Rujána v Baltském moři velmi rychle stala vyhledávanou turistickou atrakcí.

Malí i velcí návštěvníci mohou na Stezce získat zcela nové, neobvyklé vjemy a zážitky: vystoupat k vrcholkům letitých buků po bezbariérové stezce korunami stromů, projít s průvodcem nejznámější pazourková pole nebo navštívit dvě velice zajímavé výstavy.

Celková délka Stezky je 1 250 m a jejím vrcholem je 40 m vysoká věž vystavěná do tvaru orlího hnízda. Z výšky 82 metrů nad mořem se pak nabízí nádherný pohled na jedinečnou krajinu ostrova Rujána v Baltském moři. Se špetkou štěstí mohou návštěvníci ze Stezky uvidět orla mořského, jak v této lokalitě buduje svá hnízda.

Po celé délce Stezky jsou v pravidelných odstupech umístěné naučné zastávky, které návštěvníky informují o místní přírodě a životě zvířat, a tak nenásilně, ba naopak zábavnou formou, zprostředkovávají vědecké poznatky o fauně a flóře ostrova Rujána. O to, aby nepřišla zkrátka ani zábava, se na Stezce starají zážitková zákoutí, na kterých je možné si pro změnu naprosto bezpečným způsobem vyzkoušet udržení rovnováhy nebo šplhání ve výškách. Celá Stezka je také bezbariérová, a tedy vhodná pro všechny věkové skupiny, vozíčkáře i rodiny s dětskými kočárky.

Po vzrušujícím výletu jsou návštěvníci zváni k příjemnému posezení restaurace „Boomhus“ u pokrmů regionální a ze sezónnosti vycházející kuchyně.

Stezka v pohoří Černý les (Schwarzwald)

Stezka v korunách stromů Černý les (Schwarzwald) umožňuje od září roku 2014 svým návštěvníkům poznat přírodu z úplně nové perspektivy. Mezi buky, jedlemi a smrky impozantního horského smíšeného lesa se na horu Sommerberg v Bad Wilbachu vine celkem 1 250 metrů dlouhá Stezka. Ta začíná 603 m dlouhým visutým chodníkem, který je v některých místech ve výšce až 20 m nad zemí. Na jeho konci se pak tyčí 40 metrů vysoká věž s vyhlídkovou plošinou, z níž je možné si vychutnat jedinečný výhled na celé pohoří Černý les (Schwarzwald). Díky své bezbariérové konstrukci je Stezka vhodná pro všechny věkové skupiny, stejně jako pro vozíčkáře nebo rodiny s dětskými kočárky.

Po celé délce Stezky jsou v pravidelných odstupech umístěné naučné zastávky, které návštěvníky informují o místní přírodě a životě zvířat, a tak nenásilně zprostředkovávají vědecké poznatky o pohoří Černý les. O to, aby nepřišla zkrátka ani zábava, se na Stezce starají zážitková zákoutí, na nichž je možné si pro změnu naprosto bezpečným způsobem vyzkoušet udržení rovnováhy nebo šplhání ve výškách.

Od dubna roku 2015 je na Stezce navíc další atrakce: 55 metrů dlouhý tunelový tobogán vedoucí vnitřní částí vyhlídkové věže, díky kterému mohou návštěvníci překonat výšku věže zpět na zem doslova v několika málo vteřinách.

Ke Stezce v korunách stromů v Černém lese se pohodlně dostanete lanovkou z údolního městečka Bad Wildbad. Je zde k dispozici výhodná kombinovaná vstupenka, která zahrnuje zpáteční jízdenku nahoru a zpět do údolí a vstupenku na Stezku korunami stromů.

První česká Stezka korunami stromů – Lipno

Stezka korunami stromů Lipno, první stezka svého druhu v České republice, je svým návštěvníkům otevřena od července roku 2012. Stezka je citlivě začleněna do krajiny a tyčí se nad lipenskou přehradou na vrchu Kramolín. Doplňuje tak pestrou nabídku sportovních, výchovných a zábavných aktivit v této lokalitě.

Součástí Stezky jsou naučné zastávky, které návštěvníky nenásilně informují o zajímavých faktech týkajících se okolní přírody a života zvířat. Děti i dospělé zastávky obohatí a rozšíří jejich znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa.

Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou na Stezce rozmístěna zážitková zákoutí s lanovými prvky. Při procházce po lanech si návštěvníci za zcela bezpečných podmínek prověří ve výšce až 24 metrů nad zemí svou odvahu i balanc.

Stezka je zakončena devítihrannou vyhlídkovou věží o výšce 40 m. Návštěvníci se k ní mohou dopravit lanovkou, Stezkabusem z Lipna nad Vltavou, po turistické trase či cyklotrase. Cestu dolů si navíc lze zpestřit jízdou na terénní koloběžce, kterou je možné si vypůjčit u Stezky a po sjezdu z Kramolína ji v Lipně vrátit.

Jen pár kroků od Stezky se také nachází unikátní lesní hřiště Království lesa, kde na děti čeká několik desítek atrakcí, lesní zoo, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Těšit se mohou například na setkání s veverkami, puštíky či kočkou divokou. Oblíbené je mezi dětmi také stádo koziček, v jehož čele stojí kozlík Kája. Akčnější děti mohou využít obří lesní trampolínu a vyskočit až k větvoví vzrostlých stromů, ty zvídavější se pak mohou zabavit hledáním cesty z bludiště loupežníka Godoše. Království lesa ale není jen o zábavě. I zde se děti naučí rozeznávat stromy, zjistí, jaké vlastnosti má dřevo a jaké jsou možnosti jeho využití.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku.

Ukážeme vám, v čem je krkonošská příroda jedinečná. Spolu s námi poznáte místní lesy od kořenů až po vrcholky stromů. Stanete se součástí lesního života a setkáte se s řadou zvířat a rostlin, které nikde jinde nenajdete.

Stezka o celkové délce přes 1500 m vás provede rozmanitým lesem, kde najdete mnoho překvapení a nových věcí, které byste se měli naučit.

Pokud dáváte přednost samostudiu, můžete využít velké množství informačních tabulí, které můžete nerušeně studovat na třech zastávkách umístěných na vodorovném chodníku.

Určitě Vám bude chutnat naše lahodné občerstvení založené na místní kulinářské tradici. Myslíme také na řidiče, seniory, nejmladší návštěvníky Krkonoš, skupiny dětí a školy. Pro skupiny nabízíme také průvodce - pracovníka Krkonošského národního parku.

Můžete si užít i jízdu tobogánem, který se vine uprostřed vyhlídkové věže.

Stezka korunami stromů Saarschleife

Od června roku 2016 otevírá Stezka korunami stromů nové perspektivy také na jednom z nejznámějších výletních cílů Sárska, v Saarschleife. Nad vyhlídkovým místem zvaným Cloef vede mezi buky, duby a douglaskami místního smíšeného lesa 1 250 metrů dlouhá Stezka z přírodního douglaskového a modřínového dřeva. Ve výšce až 23 metrů mají návštěvníci možnost se přiblížit životu v lese dosud nepoznaným způsobem.

Na Stezce se nacházejí didaktické zastávky, kde se mohou dozvědět zajímavé informace o lese a jeho obyvatelích nejen děti, ale i dospělí. O zábavu se při procházce po Stezce postarají také skluzavka a zážitková zákoutí s různými balančními prvky. Při procházce si tak návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svou odvahu i balanc.

Vrcholem návštěvy na Stezce korunami stromů Saarschleife je 42 metrů vysoká vyhlídková věž s půlkruhovým půdorysem. Poté, co návštěvníci po půlkruhových rampách vystoupají až k vyhlídkové plošině, otevře se jim jedinečný panoramatický výhled na oblast Saarschleife a okolní krajinu přírodního parku Saar-Hunsrück.

Výhodou sofistikovaně vybudované stavby je, že celá Stezka včetně vyhlídkové věže se obešla zcela bez schodů, a díky své bezbariérové konstrukci je tak celá procházka po ní vhodná pro všechny věkové skupiny, pro vozíčkáře i rodiny s dětskými kočárky.

Vrcholným zážitkem jsou pro návštěvníky speciálně pořádané akce, při kterých mohou navštívit Stezku mimo běžnou otevírací dobu a na vlastní oči vidět, jak nad oblastí Saarschleife vychází slunce.

První Stezka korunami stromů na Slovensku – Bachledka

O nádherách slovenské přírody se není třeba rozepisovat. Společně s místními partnery se podařilo pro Stezku najít fantastické umístění uprostřed Pieninského národního parku. Délka tatranské Stezky celkově přesahuje 1 200 metrů. Na prvních 603 metrech Stezky se návštěvníci při své procházce ocitnou ve výšce až 24 m nad zemí. Na jejím konci pak na ně čeká 32 m vysoká vyhlídková věž. Kromě úžasné přírody Pienin se výletníkům odhalí i panorama štítů Belianských Tater nebo malebného Zamaguří.

Krátce po otevření v září roku 2017 se Stezka stala turistickým hitem a láká početné skupiny návštěvníků i z Vysokých Tater. Výhodou je skvělé zázemí střediska Bachledka, které nabízí bezpočet sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie. Další možností zajímavého návazného programu je návštěva panoramatické restaurace Panorama Bachledka, která nabízí nejen gastronomický zážitek, ale i mnoho kvalitních regionálních produktů ke koupi.

Na Stezce se nacházejí didaktické zastávky, kde se mohou dozvědět zajímavé informace o lese a jeho obyvatelích nejen děti, ale i dospělí. O zábavu se při procházce po Stezce postarají zážitková zákoutí s různými balančními prvky. Při procházce po nich si návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svůj balanc ale i odvahu. Mohou se totiž vydat na speciální zavěšenou síť o rozloze 75m² uprostřed věže, která slibuje nejen hluboký zážitek pohybu nad volným prostorem, ale i ještě hlubší vhled do nitra Stezky.

Pro větší skupiny se nabízí i možnost absolvovat procházku po Stezce s profesionálním průvodcem Pieninského národního parku.

První rakouská Stezka Salzkammergut

V srpnu 2018 otevřela své brány první stezka Erlebnis Akademie AG v Rakousku. Již z dálky můžete vidět vyhlídkovou věž Stezky korunami stromů Salzkammergut na cestě do hornorakouského města Gmunden, vysoko na vrcholku Grünbergu. Lanovka Grünberg poskytuje snadný přístup k 1400 metrů dlouhé bezbariérové ​​stezce a nabízí jedinečný výhled na celý Gmunden. Díky řadě fantastických výhledů na okolní horskou krajinu a na Traunsee se stává procházka po vrcholcích stromů zvláštním zážitkem. Pro srdce malých i velkých průzkumníků jsou podél dřevěné stavby učební stanice, které sdělují vzrušující a zajímavá fakta o přírodě a životním prostředí. Na adrenalinových stanicích je nutné překonat různé překážky a kolísavé prvky - a to vše v dechberoucích výškách. Vrcholem Stezky je 39 metrů vysoká rozhledna, ze které můžete zažít nádherný 360° panoramatický výhled na celé alpské podhůří a na Solnou komoru.
75 metrů dlouhý tobogán uvnitř rozhledny, která je přístupná přes 28 metrů vysokou platformu, slibuje výjimečný zážitek pro mladé i staré.

Stezka korunami stromů Salzkammergut je kompletně bezbariérová, takže zve k návštěvě všechny cílové skupiny od rodin s batolaty a kočárky až po skupinu seniorů. Stezku mohou snadno projít i lidé na invalidním vozíku nebo lidé, kteří mají problémy s chůzí.

Turistická oblast Traunsee v srdci Solné komory přitahuje návštěvníky nesčetnými volnočasovými aktivitami a turistickými stezkami. Objevte místa a zátoky na výletě lodí po Traunsee nebo se projděte krásným starým městem Gmunden. Pro pestrý a individuální výletní program je pro vás připraveno mnoho dalších atraktivních nabídek, jako je zámek Orth nebo místní keramická manufaktura. V bezprostřední blízkosti Stezky korunami stromů je restaurace Grünbergalm s domácí kuchyní na vysoké úrovni.

Stezka korunami stromů Pohorje

V září roku 2019 byla slavnostně otevřena první slovinská Stezka korunami stromů, která se nachází v srdci majestátních lesů pohoří Pohorje na vrcholu hory Rogla. Stezka dlouhá 1 043 metrů své návštěvníky provede rozmanitým lesem a ukáže jim ve výšce až 24 metrů nad zemí, v čem spočívá jedinečnost místní přírody.

Na Stezce jsou rozmístěné didaktické a vzdělávací tabule, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Pro zábavu je pak nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali mladí a neztratili dobrodružného ducha, na Stezce umístěno několik zážitkových zákoutí. Při procházce si tak návštěvníci za zcela bezpečných podmínek, ale ve výšce prověří svou odvahu i balanc.

Vrcholem celé stavby je 37 metrů vysoká vyhlídková věž, která díky své jedinečné poloze v nadmořské výšce více než 1 500 metrů otevře dechberoucí výhledy doslova z ptačí perspektivy.

Od června 2020 je na Stezce navíc další atrakce: více než 60 metrů tunelový tobogán vedoucí vnitřní částí vyhlídkové věže, díky kterému mohou návštěvníci překonat výšku věže zpět na zem doslova v několika málo vteřinách.

Stezka korunami stromů Usedom

Pátá německá stezka v korunách stromů vedená společností Erlebnis Akademie AG se nachází v Heringsdorfu na prázdninovém ostrově Usedom. Ve výšce až 23 metrů a na délce stezky 1350 metrů poskytuje nízkobariérová Stezka zajímavé informace o environmentální výchově a regionu prostřednictvím řady vzdělávacích stanic.

Při chůzi ve výšce korun stromů se otevírají jedinečné výhledy na ostrov Usedom. Z 33 metrů vysoké čtvercové rozhledny je  jedinečný výhled na Baltské moře. Jako zvláštní zážitek na horní plošině věže je 50 m² adrenalinová síť. V bezprostřední blízkosti Stezky korunami stromů je restaurace, kde si mohou návštěvníci po krásné vycházce vychutnat gastronomické poklady místní kuchyně a případně nakoupit suvenýry v obchůdku...

Stezka korunami stromů Elsass

22. května 2021 otevřela Stezka korunami stromů Alsace své brány ve francouzském Drachenbronnu. S délkou stezky (s rampou věže) 1050 metrů a výškou věže 29 metrů dřevěná konstrukce dokonale splývá s přírodou. Jako jeden z nejvyšších bodů na úpatí Vogéz nabízí vyhlídková věž jedinečný 360 ° výhled na Rýnskou nížinu, Černý les a Severní Vogézy. Několik vzdělávacích a dobrodružných zastávek a skluzavka uvnitř věže zajišťují vzrušení a zábavu. Kromě toho budova se vstupem a výstupem na Stezku korunami stromů, nabízí návštěvníkům obchod s regionálními výrobky, dále restaurací se zimní zahradou a terasou a bezplatný kyvadlový vlak, který vede z velkého parkoviště. 

Stezka korunami stromů Avondale

Od 21. června 2022 je Stezka korunami stromů Avondale otevřena návštěvníkům jako první irská stezka korunami stromů uprostřed staletého lesního parku Avondale v hrabství Wicklow. Jedinečné zážitky v přírodě jsou součástí dobrodružného parku Beyond the Trees Avondale. 1 440 metrů dlouhá procházka korunami stromů vás zve k objevování stromů z celého světa, z nichž některé jsou staré více než 250 let. Stejně jako u ostatních Stezek v korunách stromů zde najdete výukové i adrenalinové zastávky.

Vrcholem je 38 metrů vysoká vyhlídková věž s integrovanou skluzavkou a úchvatným 360stupňovým výhledem na lesní park Avondale, údolí řeky Avonmore a národní park Wicklow Mountain. Po rekonstrukci poskytne nové návštěvnické centrum Avondale House přímo na místě hostům interaktivní pohled na živou historii historického domu Avondale a jeho slavných bývalých obyvatel, rodiny Parnellů. Kromě toho má park kavárnu, dětské hřiště a jedinečnou smyslovou zahradu

Stezka korunami stromů Laurentides

Stezka korunami stromů Laurentides v Quebecu je první Stezkou společnosti eak v Kanadě a vítá všechny milovníky přírody na více než 1400 metrů dlouhé cestě uprostřed lesa. 13. Stezka korunami stromů eak se nachází na místě bývalé rybí farmy 'MRC des Laurentides', správní oblasti v Quebecu. Velkolepá vyhlídková věž se tyčí 40 metrů do nebe a nabízí návštěvníkům úchvatný výhled na nádhernou krajinu Laurentianských hor, Mont Tremblant a stejnojmenného národního parku Mont Blanc. Addrenalinovým zážitkem pro všechny dobrodružné návštěvníky je 70 m² pochozí síť instalovaná uprostřed horní plošiny věže.