Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů Krkonoše roste!

Janské Lázně, 16. května 2017 - V září loňského roku začal v Janských Lázních na úpatí Černé hory vznikat unikátní projekt, Stezka korunami stromů Krkonoše. Během podzimních měsíců byly zahájeny zemní práce a budovány základy pro dřevěnou konstrukci.

By
Radana Křížová
,
on
April 23, 2018

Janské Lázně, 16. května 2017 -  V září loňského roku začal v Janských Lázních na úpatí Černé hory vznikat unikátní projekt, Stezka korunami stromů Krkonoše. Během podzimních měsíců byly zahájeny zemní práce a budovány základy pro dřevěnou konstrukci. S příchodem jara stavba pokračuje a projekt začíná získávat jasnější obrysy. „Stavba pokračuje podle plánu. Za sebou již máme zbudování podstatné části dřevěné konstrukce. Počínaje druhým květnovým víkendem také začalo vztyčování dřevěných nosníků vyhlídkové věže, což je pro nás velký mezník. Díky využití speciálních technologií probíhá celá stavba s minimálními zásahy do okolní přírody,“ uvádí Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše. Nová Stezka by měla být pro veřejnost zpřístupněna již začátkem července. Otevřená navíc bude celoročně s výjimkou Štědrého dne.

Myšlenkou celého projektu je posilování pozitivního vztahu lidí k přírodě a její ochrana. To platí i v průběhu výstavby Stezky. „Celá realizace je naplánována tak, aby zásahy do okolní krajiny byly co nejmenší. Pro tyto účely využíváme speciální technologie a prvky šetrné k přírodě,“ shrnuje Pekárek. Upevňování vztahu lidí k přírodě podporují mimo jiné také tři didaktické stanice, kde se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o místním ekosystému. Vůbec poprvé je navíc Stezka zavede nejen do korun krkonošských smíšených lesů, ale nabídne jim také prohlídku podzemní kořenové části, kde budou moci nahlédnout pod lesní půdu. V jeskyni o rozloze 400 m2 pro ně bude připravena rozsáhlá expozice. Naučný program vzniká v úzké spolupráci se Správou Krkonošského národního parku. „Příroda v Krkonoších je nesmírně pestrá a vyskytuje se zde i velké množství endemitních druhů. Jsme moc rádi, že prostřednictvím Stezky můžeme veřejnost seznámit s jejími specifiky, a to navíc zábavnou a nenucenou formou,“ uvádí Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP.

S ohledem na okolní přírodu byla vybrána i lokalita na úpatí Černé hory. „Těší nás, že Stezka korunami stromů vzniká právě v Janských Lázních. Je to projekt, který zde doposud chyběl. Naše město je oblíbeným výchozím místem pro výlety na vrcholky Krkonoš a jsme moc rádi, že můžeme návštěvníkům nabídnout něco nového a obohatit tak jejich zážitky z hor,“ uvádí Jiří Hradecký, starosta Janských Lázní.

Stezka bude přístupná opravdu pro všechny. V celé své délce bude od kořenů až po vrchol bezbariérová. „Naším cílem je, aby si procházku a krásu Krkonoš mohli užít opravdu všichni od rodičů s kočárky a seniorů až po hendikepované,“ uvádí Pekárek. Vedle nevšedních výhledů a naučných stanic pak Stezka nabídne návštěvníkům také zábavné prvky, které ocení nejen děti. Těšit se mohou na tři adrenalinové zastávky a také suchý tobogán, který povede uvnitř vyhlídkové věže.

Tags:
No items found.